عجایب هفتگانه کلاسیک دنیا

1395/07/11

نام عجایب هفتگانه جهان که به گوشم می رسد، ناخودآگاه تداعی مبهمی از مجله قدیمی دانشمند و کتاب های دانستنی در برابر چشمانم نقش می بندد و اگر بخواهم نامشان را ببرم، نهایتا چند تا از آن عجایب به خاطرم می آیند. شما چطور؟ از عجایب هفتگانه جهان چه چیزی در ذهن دارید؟

امروز کارناوال به سراغ لیست عجایب هفتگانه جهان می رود تا ما را با بخشی از تاریخ جهان باستان آشتی دهد. از زمان های قدیم تا به حال لیست های گوناگون و متعددی از عجایب جهان ارائه شده است که هر کدام عناوین خاص خود را دارند. از عجایب طبیعی و چشمگیر جهان بگیرید تا عجایبی از دست سازه های بشر.

اما در این میان، عجایب هفتگانه کلاسیک جهان، نخستین لیستی است که در دنیا شهرت یافت؛ و مجموعه ای از سازه های اعجاب انگیز انسان های باستان است. این لیست هفتگانه بر اساس کتاب راهنمای معروفی که مکان های دیدنی یونانی را معرفی می کرد، ایجاد شد و تنها شامل سازه های اطراف ناحیه مدیترانه می شود. پس تعجبی ندارد که با نگاه به این لیست هفت عددی، چیزی جز بناهای معروف منطقه یونان و روم باستانی نبینیم و خبری از سازه های باشکوه امپراتوری هخامنشی یا آرامگاهی باستانی چون زیگورات چغازنبیل نباشد.

با این حال دانستن بیش تر از این لیست هفت عددی خالی از لطف نیست و قول می دهم خواندن آن شما را حیرت زده کند.

 همراه با کارناوال قدم در جهان باستان و شگفتی های هفتگانه اش بگذارید.

 

داستان لیست عجایب هفتگانه از کجا آغاز شد؟

همان طور که گفته لیست عجایب هفتگانه جهان باستان در طی سال های و از میان آثار شاخص یونان باستان انتخاب شدند. تقریبا تمام موارد این لیست از بین رفته اند و تنها یک مورد از آن بر جای مانده است. لیست عجایب هفتگانه از این قرار است:

۱- هرم بزرگ جیزه

۲- باغات معلق بابل

۳- تندیس زئوس در المپیا

۴- معبد آرتمیس

۵- آرامگاه هالیکارناسوس

۶- غول رودس

۷- فانوس اسکندریه

پیش از پرداختن بیش تر به لیست عجایب هفتگانه سوال هایی به ذهن می رسد. چرا در این لیست تنها هفت مکان انتخاب شده اند و با چه کسانی این لیست را پدید آورده اند.

اما چرا برای لیست عجایب عدد هفت را بر می گزینند؟

یونانیان باستان اعتقاد داشتند که هفت عددی مقدس بوده و نماد شایسته ای از کمال و فراوانی است. همچنین این عدد نشان دهنده ۵ سیاره شناخته شده به علاوه خورشید و ماه بود، که ارزش عدد هفت را دو برابر می ساخت.

و نویسندگان نخستین لیست عجایب هفتگانه دنیا که بودند؟

هرودوت نخستین تاریخ نگار یونانی و کالیمکس، محقق شهر باستانی قیروانی در موزه اسکندریه، دو فردی بودند که لیست عجایب هفتگانه جهان را تهیه کردند. متأسفانه امروزه از نوشته های این دو چیزی باقی نمانده است.

پس از شهرت یافتن نخستین لیست هفتگانه عجایب، بعدها نیز لیست های مشابهی توسط دیگر افراد و موسسه ها ایجاد شد.