قیمت از :

تومان

قیمت تا :

تومان

تور آذربایجان

آذربایجان

آذربایجان جمهوری شوروی سابق در قفقاز بوده و به عنوان قسمتی از اروپا یا اسیا نیز در نظر گرفته می شود.این کشور کشیده شده در دریای کاسپین بوده و از شمال با گرجستان و روسیه از غرب با ارمنستان از جنوب با ایران دارای خط مرزی می باشد.به دلیل باستقلال بخشی از نخجوان که بین ایران و ارمنستان قرار گرفته است آذربایجان علاوه بر کشور های فوق با ترکیه نیز خط مرزی کوتاهی دارد.
جشن و مراسم
1 .سال نو در 1-2 ژانویه 2. روز زن در 8 مارس 3.روز پیروزی در 9 مه 4.روز جمهوری در 38 مه 5.روز ملی رهایی مردم آذربایجان در 15 ژوئن 6.روز تحمیل های نظامی جمهوری آذربایجان در 26 ژوئن 7.روز به قدرت رسیدن دولت در 18 اوکتبر8.روز قاون اساسی در 12 نوامبر 9.روز ملی تجدید حیات دوباره در 17 نوامبر 10.عید نوروز برای 5 روز 11.عید قربان روز قربانی کردن برای 2 روز 12.عید رمضان که بعد از روزهای روزه داری رمضان می باشد برای 2 تا 3 روز.
دانستنی ها
اکثریت این کشور یعنی چیزی بالغ بر 90% جمعیت آذری می باشند که از نظر فرهنگی شباهت زیادی با ترکیه دارند و تاریخ با تاثیر ایران و روسیه ,اذری های آذربایجان و ایران را با کمی تفاوت های محدود و متعادل به جا گذاشته است . اقلیت جمعیت در اذربایجان شامل روسیه ای ها, ترک ها ,اوکراینی ها ,گرجستانی ها, لزقین ها ,آوارها و تاتارها می باشند.بیشتر ساکنان این کشورمسلمانان شیعه می باشند اگرچه تاریخ طولانی استعمارگرایی روسیه تعداد زیادی افراد لیبرال و ازادی خواه بجا گذاشته است.دولت این کشور کتپوکراسی می باشد که توسط خانواده Aliyev اداره می شود.به دنبال استقلال اذربایجان در سال 1991 این کشور اجازه داده است که کشور های غربی فروگذاری ها و غفلت های انها را گسترش دهد.برخلاف این و سرمایه گذاری های مربوطه فساد فرگیر شده و دولت که محدودیت های رئیس جمهوری را در سال 2009 حذف کرد به سرعت متهم به سوء استفاده از حقوق انسانی شده است.اگرچه در سال های اخیر میزان قدرت کاهش یافته است و سرمایه های سازمان و اصلی افزایش یافته است اما بهسازی هایی برای درست کردن و از بین بردن ضعف ها در بسیاری از سازمان های دولتی به ویژه اموزش و پرورش و بخش های سلامتی صورت نگرفته است.
از جاذبه های این کشور می توان به برج maiden ,پارک ملی gobustan و موزه مدرن درون ان ,مراسم عروسی این کشور خود از جاذبه های بسیار عالی این کشور است ,قصر زیبا shirvanshah ,همچنین بسیاری از فرش ها و سوغاتی های دست بافت این کشور اشاره کرد.
آب وهوا
آذربایجان به دلیل دارای بودن نه ناحیه از 11 ناحیه اکولوژیکی مشهور می باشد.بیشتر کشور در طول سال دارای اب و هوایی معتدل می باشد .میانگین دما برای سال 14-15 درجه سانتی گراد یا 57-59 درجه فارنهایت می باشد.رشته کوه های قفقاز از کشور در نقابل توده های هواکه از روسیه در زمستان تاثیر می گیرد محافظت می کند در حالی که دریای کاسپین این کشور را در مقابل هوا گرم و خشک اسیای مرکزی در تابستان پوشش می دهد.دما در زمستان متوسط بوده و چیزی در حدود 0 تا 15 درجه سانتی گراد یا 32 تا 50 درجه فارنهایت می باشد در ارتفاعات پایین تر و در امتداد سواحل دما بهص ورت ملایم کاهش یافته و در کوه ها بخصوص کوه ها قفقاز به منفی 20 درجه سانتی گراد یا منفی 4 درجه فارنهایت می رسد.درجه تابستان ها از گرم به سوزان در سرتاسر کشور با دمایی در حدود 20 تا 40 در جه سانتی گراد یا 68 تا 104 درجه فارنهایت متغیر است اگرچه سرمای زیاد کاسپین تا حدودی این گرما را در طول سواحل متعادل و قابل تحمل می کند.نخجوان کمی متفاوت تر است دمایی بالا و خشک داشته و تابستان می تواند دمایی بالای 40 درجه سانتی گراد داشته باشد در حالی که شب های زمستان اغلب به زیر منفی 20 درجه افت پیدا می کند در حقیقت کمترین و بیشترین دما در کشور منفی 33 درجه در سرترین حالت و 46 درجه سانتی گراد در گرم ترین حالت هردو در نخجوان به ثبت رسیده است.بارندگی در باکو و در امتداد سواحل به ندرت دیده می شود . جنگل های جنوبی نیز از مرطوب ترین نواحی کشور هستند و اندازه بیشماری بارندگی در اواخر پاییز و اوایل بهار.سواحل مرکزی غربی نیز خشک می باشند .Lankara بیشترین میزان بارندگی در حدود 1600 تا 1800 میلی متر را در سال دریافت کرده در حالی که نواحی اطراف باکو ماینگینی در حدود 200 میلی لیتر دارد.باکو در بیشتر سال یخبندان است .
نواحی
Baku :مرکز فرهنگی سیاسی و اقتصادی آذربایجان . نفت از سال 1871 از این ناحیه استخراج شده است.
Ganja
Nagorno –karabakh :در ارمنستان با نام Artsakh نامیده می شود و این ناحیه توسط دولت شناسایی نشده Nagorni-Karabakh اداره می شود و تنها از طریق همسایگی ارمنستان قابل دسترسی است.
Nakhchivan : قسمت خارجی هم مرز با ترکیه درغرب.
Sheik :ناحیه کوهستانی سرسبز بسیار زیبا در مرز گرجستان و دوست داشتنی ترین شهرهای آذربایجان در این ناحیه قرار گرفته است.
Talysh
شمال شرقی :ناحیه متنوع در رشته کوه های قفقاز و پوشیده شده با جنگل های سرسبز و زیبا.
اذربایجان جنوبی
شهرها
Baku :شهر پایتخت و بزرگ ترین شهر و بین المللی ترین شهر قفقاز.
Ganja :دومین شهر آذربایجان که داری تاریخی طولانی است و دارای بغضی بخش های بسیار مهم می باشد.
Lankaran :شهر جنوبی هم مرز با ایران.
Mingechivir :شهرس متوسط ازنظر وسط .
Naftalan :بهترین شهر شناخته شده برای نفت و مواد نفتی.
Nakhichevan : پایتخت اجرایی ناحیه خارجی نخجوان.
Sheik :شهری زیبا در کوه های جنگلی قفقاز با مناطق بیشمار برای دیدن و فعالیت های بسیار برای انجام دادن.
Sumqayit :سومین شهر بزرگ آذربایجان و در شبه جزیره Absheron .
Khachmaz :یکی از بزرگتریم مناطق توریستی در آذربایجان با شمار زیادی ساحل و جنگل های زیبا.
Shusha :یکی از زیباترین شهرهای اذربایجان در Nagorno-Karabakh که بیشتر توسط اذربایجانی ها از سال 1991 دارای سکنه شده است. اگرچه این شهر هنوز تحت تصرف بوده و زیبایی های خود را بعداز جنگ از دست داده است.
گردشگری
اتوبوس مینی بوس و تاکسی ها از جمله وسیله های نقیله ای می باشند که بیشتر شهرهای این کشور را به هم وصل می کنند.همچنین ایستگاه فراوانی برای انها مثلا در نزدیکی بازار های داخل شهر وجود دارد .کرایه مینی بوس و تاکسی اساس واحد پولی این کشور و نوع وسیله نقلیه و قدیمی جدید بودن ان حساب می شود.اما کرایه تاکسی ها معمولا به صورت توافقی بین راننده و مسافر پرداخته می شود و نیاز به گفت و گو دارد .جاده ها و مسیر های زیادی در تمامی شهرهای این کشور وجود دارند اما این جاده ها عریض نمی باشند و بعضی از انها فقط دو لاین دارند.مامور سفر محلی می تواند ماشین ها را برای سفر در مرز کشور کنترل کند .اگر شما تصمیم به اجاره ماشین دارید در این کشور شمار زیادی از پایانه های اتوموبیل های کرایه ای وجود دارد.
زبان
آذری زبان رسمی این کشور می باشد که یک زبان نرکی بوده و شباهت زیادی به زبان ترکیه دارد.اگرچه زبان انگلیسی در بسیاری از مکان ها توسط غربی ها صحبت می شود . بیشتر به زبان روسیه ای که اکنون کاهش یافته و جای خود را به زبان انگلیسی داده است صحبت می کنند به ویژه در شهر های بزرگ و پایتخت این کشور.افراد ترک تا حدودی به زبان زبان اذری تسلط داشته و اگر شما به ارامی صحبت کرده و از کلمات ساده استفاده کنید متوجه صحبت های شما خواهند شد.به دلایل سیاسی از جمله سیاست روسیه به صورت مخفیانه مخالف اذربایجان است از این بسیاری از مردم اذربایجان زبان روسیه ای را از روی بی میلی صحبت می کنند.
غذا
برگ انگور, کلم و یا بادمجان پر شده با گوشت, کباب, برنج با انواع مختلف چاشنی, کوفته و ... از جمله محبوب ترین غذاای اذری هستند. نان پایه اشپزی و خوراک این کشور می باشد و تقریبا توسط هر فردی و در کنار هر غذایی سرو می شود.غذایی مانند kajpuri گرجستان و یا staples روسیه در اذربایجان نیز محبوب شده .سایر طعم هایی مانند ترکی ,ایتالیایی, اسیایی ,غربی و فست فود ها در شهر باکو یافت می شود. از نوشیدنی های محبوب و محلی این کشور می توان به دوغ اشاره کرد که پایه ان ماست می باشد و همچنین شربت که از گلبرگ رز یا زغفران تهیه می شود اشاره کرد.همچنین عنوان مختلفی از شراب های محلی در این کشور وجود دارد که از انگور تهیه می شود.
مذهب
بیش از 99% جمعیت این کشور جزئ مسلمانان شیعه می باشند و میزان افراد بی دیدن و کافر در این کشور بسیار کم است و به طور جدی در برخی موارد با این موضوع برخورد می شود.این موضوع نمی توان گفت در تمام شهر ها اما در بشتر شهر ها و روستا به خوبی صدق می کند.در این کشور به سختی می توان یافت افرادی را که ندانند اعتقاده به خدا چیست و به خوبی علاقه خود را نسبت به چه دین اسلام چه سایر ادیان نشان می دهند.به طور کلی سایر ادیان غیر اسلام در این کشور مورد برخورد خوبی قرار نگرفته و شما بهتر از که اعمال مربوط به دین خود را در خفا و به دور از مردم این کشور انجام دهید .
شماره های اظطراری
امبولانس 103
اتش نشانی 101
ساعت گویا 106
پلیس 102
شرایط اظطراری گازی 104
احترام
در این کشور با زنان به خوبی برخورد شده و زنان بیشترین احترام و جایگاه را در میان ترک ها دارند.برای مثال اگر یک مرد با یک زن به بیرون برود صورت حساب را او می پردازد ,به هنگام ورود به یک مکان کنار درب ورودی ایستاده و اجازه می دهد که ایتدا زن وارد شود یا اگر زن دچار مشکلی شد حتما دست او را می گیرد و به او کمک می کند. یا برای مثال در این کشور مرد همسر خود را در جریان تمامی فعالیت های و روابط خود می گذارد و چیزی را از او مخفی نمی کند.
هنگامی که برای مهمانی به خانه یک فرد اذری می روید بهتر است که به همراه خود یک هدیه کوچک برای میزبان ببرید .هدیه ای از یک گل یا یک بسته شکلات یا هرچیزی که برای کشورتان است.
همچنین هنگامی که وارد خانه میزبان می شوید حتما کفش های خود را خارج کنید مگر انکه از شما خلاف ان خواسته شود .
به هنگام ملاقان و سلام احوال پرسی در این کشور نشانه احترام است که کمی خم شوید وهمچنین در مکان های عمومی نیز همیشه افراد بزرگ تر برای نشستن مقدم می باشند.
اگر فردی را به خوبی نمی شناسید اسم کوچه انها را حتما به همراه یک پیشوند و یا پسوند مانند خانم یا اقا صدا کنید . تور باکو نوروز 99

تور باکو نوروز 1400