واقع در قاره : آسیا
پایتخت : کوالالامپور
واحد پولی : رینگیت
زبان : مالایی
جمعیت : 29,720,000 نفر
وسعت : 329,758 کیلومتر مربع
مالزی - MALAYSIA

مالزی

کشوری واقع در جنوب شرق آسیاست, پایتخت آن کوالالامپور است ولی سازمانهای دولتی و وزارت خانه های آن در شهر جدید پوتراجایا ( پایتخت اداری ) قرار دارند.کشور مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است.مالزی شامل سیزده ایالت در جنوب شرق آسیا است.زمانی که فدراسیون مالایا, سنگاپور, صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از چهارده ایالت را تشکیل دادند نام (مالزی) انتخاب شد.سنگاپور در سال 1965 از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل شد.

پرچم کشور مالزی

این پرچم دارای چهارده خط راه راه سفید و قرمز در طول پرچم است و قسمتی به رنگ آبی که درون آن هلال ماه و یک ستاره چهارده جهتی است (Federal Star).این چهارده خطوط دارای پهنای مساوی هستند که نشانگر وضعیت مساوی در فدراسیون سیزده ایالت مالزی و دولت فدرال است, همچنین ستاره این پرچم چهارده جهت دارد که نماد اتحاد بین دولت فدرال و سیزده ایالت مالزی است.

هلال ماه نماد اسلام دین رسمی کشور مالزی و رنگ زرد هلال و ستاره به نشان رنگ سلطنتی حاکمان مالایی است. رنگ آبی پرچم نشان اتحاد مردم مالزی است.

مذهب مردم مالزی

دین رسمی و 61% از مردم مالزی اسلام است و مذهب آنها شافعی است. حدود 2% از جمعیت مسلمانان این کشور را شیعیان تشکیل می دهند که بیشتر آنها ایرانی بوده و جمعیتی بین 350 تا 400 هزار نفر را در بر می گیرد.

موقعیت جغرافیایی مالزی

کشور مالزی با مساحتی حدود 329.847 کیلومتر مربع در جنوب شرق آسیا قرار دارد و از دو قسمت کاملا جدا تشکیل شده, میان 1 تا 7 درجه عرض شمالی و 100 تا 119 درجه طول شرقی واقع شده است.

مالزی غربی یا شبه جزیره مالزی از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و راه ارتباطی آن با سنگاپور جاده شوسه شهر جوهور در جنوب است.بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی , بخش شمالی جزیره بورنئو را اشغال نموده و با اندونزی هم مرز است.مالزی شرقی شامل ایالات ساباح و ساراواک و حوزه فدرال لابوآن می باشد.دریای چین جنوبی مالزی را به دو بخش تقسیم کرده که هر دو اغلب از تپه ها و کوهستانهای جنگلی انبوه پوشیده شده است و مرتفع ترین آن کوه کینابالو به ارتفاع 40952 متر بر روی جزیره بورنئو قرار دارد. آب و هوای کشور مالزی استوایی بوده که مشخصه آن بادهای موسمی سالانه است که در ماههای آوریل و اکتبر در جنوب غرب و از اکتبر تا فوریه در شمال غرب می وزد.تنگه مالاکا بین سوماترا و شبه جزیره مالزی قراردارد و مهمترین مسیر کشتیرانی جهان محسوب می شود.

زبان مردم مالزی

زبان مالایی که به محلی باهاسا ملایو خوانده می شود زبانی اصلی مردم مالزی می باشد و از زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده می شود این زبان در کلیه ادارات و دانشگاهها به عنوان زبان اصلی کاربرد دارد.

جمعیت مردم مالزی

جمعیت کشور مالزی 29720000 نفر است که 61%  آن مالایی, 27% چینی و 12% هندی هستند.

اقتصاد کشور مالزی

کشور مالزی و آسیای جنوب شرقی همیشه مرکزی برای تجارت بوده است.اقلام مختلفی مانند چینی آلات و چاشنی ها به صورت عمده تجارت می شده است.در قرن هفدهم ذخایر فراوانی از قلع در چند ایالت مالایی کشف شد و همانطور که امپراتوری بریتانیا بر مالایا چیره شدندء درختان کائوچو و خرمای روغنی برای مقاصد بازرگانی عرضه شدند.در این مدت مالایا به بزرگترین تولید کننده عمده قلعء کائوچو و خرمای روغنی تبدیل شد.

در دهه 1970 مالزی از وابستگی به استخراج معادن و کشاورزی به اقتصاد صنعتی تغییر هویت داد.با سرمایه گذاری ژاپن در طول چند سال رشد بسیاری در صنایع سنگین مالزی پدیدار شد و صادرات مالزی به موتور اولیه رشد کشور تبدیل شد.همراه با تورمی نرم در دهه های 1980 و 1990 مالزی به رشد بیش از 7 درصد در تولید ناخالص ملی دست یافت.در این بازه زمانی دولت مالزی کوشید تا با سیاست اقتصادی جدید پس از حادثه شورش نژادی 13 می 1969 فقر را ریشه کن کند.

واحد پول مالزی

رینگیت واحد پول مالزی است, 1 دلار آمریکا در این لحظه حدود 3.4 رینگیت می باشد.همچنین 1 یورو حدود 4.7 رینگیت است.هر رینگیت تقریبا بین 270 تا 275 تومان می باشد.

اسکنایهای رایج مالزی 1-2-5-10-50 و 100 رینگیتی می باشد و سکه های 1-5-10-20 و 50 سنتی نیز سکه های رایج کشور مالزی می باشد.هر 100 سنت مالزی 1 رینگیت می باشد.

به دلیل این که نام قبلی رینگیت دلار مالزی بوده بسیاری از افراد عادت دارند به جای رینگیت از دلار استفاده می کنند که منظورشان همان رینگیت می باشد.

اختلاف ساعت تهران و کوالالامپور

اختلاف ساعت تهران با کوالالامپور 04:30 ساعت می باشد.کوالالامپور 04:30 ساعت از تهران جلوتر است به طور مثال اگر الان ساعت در تهران 06:00 صبح باشد  زمان در کوالالامپور 10:30 صبح است.

طول پرواز تهران تا کوالالامپور

طول پرواز مستقیم تهران تا کوالالامپور 7 ساعت است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 09:00 شب پرواز داشته باشیم ساعت 08:30 صبح روز بعد در فرودگاه کوالالامپور فرود خواهیم آمد.

کشور زیبای مالزی

کشور زیبای مالزی

کشوری سرسبز و مدرن مالزی

کشوری سرسبز و مدرن مالزی

سواحل زیبای مالزی

سواحل زیبای مالزی