واقع در قاره : آسیا
پایتخت : بانکوک
واحد پولی : بات
زبان : تایلندی
جمعیت : 64,000,000 نفر
وسعت : 513,000 کیلومتر مربع
تایلند - THAILAND

کشور تایلند

این کشور در جنوب شرقی آسیا واقع شده.پایتخت و پر جمعیت ترین شهر تایلند, بانکوک می باشد.مساحت این کشور در حدود 513000 کیلومتر مربع است که تقریبا 4% از آن را آب تشکیل داده.

تا سال 1939 میلادی نام اصلی تایلند , سیام بود و در سالهای 1945 الی 1949 همواره سیام خوانده می شد, تا زمانی که دولت نام آن را به تایلند تغییر داد.کلمه (تای) در زبان تایلندی علاوه بر اینکه نام قبیله تای, که بیشتر مردم کشور را تشکیل می دهند, به معنای (آزادی) نیز می باشد.

پرچم کشور تایلند

این پرچم شامل سه رنگ قرمز, سفید و آبی می باشد.رنگ قرمز نشان ملت, رنگ سفید نماد مذهب و رنگ آبی نشان دهنده ی حکومت سلطنتی است.

برای مشاهده تور پاتایاتور پوکتتور بانکوک و تور سامویی از این لینکها استفاده نمایید.

مذهب

بودا مذهب 95% مردم تایلند است.بعد از بوداییان مسلمانان بزرگترین گروه مذهبی را با حدود 4% تشکیل می دهند.سایر ادیان و مذاهب 1% باقیمانده را تشکیل می دهند.کمتر از 1% جمعیت کشور مسیحی هستند که بیشترشان کاتولیک می باشند, پیروان آیین سیک و هندو نیز در کنار آنها زندگی می کنند.

موقعیت جغرافیایی

کشور تایلند در جنوب شرقی آسیا واقع شده این کشور دارای 76 ایالت و طول سواحل آن 3220 کیلومتر می باشد.

کشور میانمار در غرب و شمال, لاؤس در شمال و شمال شرقی, مالزی در جنوب و کامبوج در جنوب شرقی همسایگان کشور تایلند می باشند.قسمت شمالی کشور کوهستانی است که سرپوشیده از جنگلهای سبز و زمستانهای کمی سرد است.(دوی اینتانون) با ارتفاع 2500 متری از سطح دریا بلندترین قله می باشد.قسمت مرکزی کشور دره هموار با رودخانه چاؤپرایا است که به خلیج تایلند منتهی می شود, همچنین یکی از بهترین مناطق برای رشد میوه و برنج در جهان می باشد.قسمت جنوبی کشور منطقه ایست با عرض کم که تا شبه جزیره مالزی ادامه دارد, سواحل این مناطق استراحتگاههای تابستانی فوق العادهای هستند.مهمترین بنادر ماهیگیری نیز در این سواحل قرار گرفته اند.

از جمله شهرهای تایلند که از نظر توریستی پر طرفدارند می توان به پاتایاپوکتسامویی اشاره کرد.

زبان مردم

تایلندی زبان رسمی این کشور است.(تایی) یا زبان تایلندی یکی از قدیمی ترین زبان های شرق آسیاست و بیشتر مردم به این زبان صحبت می کنند.زبان تای ,تک سیلابی و با پنج آهنگ مختلف است که هر آهنگی معنای یک سیلاب واحد را تغییر می دهد.ترکیب این آهنگ ها و شکل نوشتاری پیچیده و نیز تلفظ های سخت این زبان سبب شده که یادگیری این زبان برای خارجی ها امری دشوار باشد.فاعل, فعل, مفعول ترتیب جملات در زبان تایلندی می باشد که معمولا فاعل در جمله حذف می شود همچنین ضمایر بنابر جنسیت افراد تغییر می کند, افعال در زبان تایلندی صرف نمی شوند و هیچگونه شناسه ای ندارند.میزان تسلط مردم کشور تایلند به زبان انگلیسی زیاد نیست با وجود اینکه این زبان در مدارس تایلند آموزش داده می شود.در بیشتر هتل ها رستوران ها و فروشگاه های کشور تایلند زبان انگلیسی و برخی زبان های اروپایی استفاده می شود و در سطح شهر اسم خیابان ها به هر دو زبان انگلیسی و تایلندی می باشند.علت اینکه یک کلمه واحد تایلندی به چندین شکل نوشته می شود این است که هیچگونه روش استانداردی برای تبدیل نوشتاری زبان تایلندی به انگلیسی وجود ندارد.بهترین روش موجود (سیستم نوشتاری پادشاهی ) است که معمولا از آن استفاده می کنند.

جمعیت

جمعیت کشور تایلند حدود 64.000.000 نفر است که از این تعداد بیش از 10 میلیون نفر در بانکوک زندگی می کنند.از جمله نژادهایی که در تایلند علاوه بر تایلندی های بومی زندگی می کنند را می توان نژاد چینی, لاؤسی, مالزیایی, هندی و پارسی را نام برد.75% از جمعیت کشور, تایلندی, 14% چینی و 11% مالزیایی, هندی و برمه ای هستند.بزرگترین گروه غیر تایلندی ها چینی ها می باشند که نقش مهمی در تاریخ این کشور داشته اند.بیشتر آنها وارد جامعه شده و در محله چینی های بانکوک مستقر هستند.

اقتصاد

به طور کلی اقتصاد کشور شامل دو رکن صادرات محصولات کشاورزی و نیز جذب درآمدهای حاصل از صنعت گردشگری می باشد.کشور تایلند در سال 2007 با صادرات 8 میلیون تن برنج رتبه بزرگترین صادر کننده برنج را از آن خود کرد.نام این کشور در کتاب رکوردهای جهانی GUINNESS به عنوان بزرگترین صادر کننده برنج در سال 2007 به ثبت رسید.

هتل های تایلند را اینجا ببینید.

واحد پول تایلند

از اواخر قرن 19 میلادی تا هم اکنون واحد پول تایلند بات بوده است و هر بات به صد ستنگ تقسیم می شود.تمامی اسکناس های تایلند شامل تصویر پادشاه درگذشته  به همراه مهر سلطنتی می باشند.اسکناس ها شامل (خاکستری) 1000 بات, (بنفش) 500 بات, (قرمز) 100 بات, (آبی) 50 بات, (سبز) 20 بات و (قهوه ای) 10 بات می شود.سکه های مضروب شامل 10 ,5, 1 باتی و نیز 50 و 25 ستنگ می باشند.

THB کد اختصاری بات  و Bht نشانه نوشتاری آن است.

معبد وات آرون - بازار شناور بانکوک و مرکز خرید سیام پاراگون را در این لینک مشاهده نمایید.

اختلاف ساعت تهران و بانکوک

بانکوک سه ساعت و سی دقیقه از تهران جلوتر است مثلا اگر در تهران ساعت 12:00 ظهر باشد وقت محلی در بانکوک 03:30 بعد از ظهر است.

طول پرواز تهران تا بانکوک

طول پرواز مستقیم تهران تا بانکوک 7 ساعت است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 09:00 شب پرواز داشته باشیم ساعت 07:30 صبح روز بعد در فرودگاه بانکوک فرود خواهیم آمد.

سواحل زیبا و آرام تایلند

سواحل زیبا و آرام تایلند

حس خوب شاد بودن در تایلند

حس خوب شاد بودن در تایلند

هوای پاک و سالم تایلند

هوای پاک و سالم تایلند