واقع در قاره : اوراسیا
پایتخت : آنکارا
واحد پولی : لیر
زبان : ترکی استانبولی
جمعیت : 77,000,000 نفر
وسعت : 786,562 کیلومتر مربع
ترکیه - TURKEY

ترکیه

کشور ترکیه

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سده گذشته, بخش های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشت. پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی, جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال 1923 تاسیس شد. آنکارا, پایتخت کشور ترکیه می باشد. از جمله تورهای پرطرفدار این کشور می توان به تور استانبولتور آنتالیاتور آلانیاتور بدرومتور کوش آداسی - تور مارماریس و تور آنکارا اشاره کرد.

پرچم

پرچم کشورترکیه شامل یک ماه و یک ستاره است که معمولا به نام اسلام شناخته می شوند. این پرچم زمینه ای سرخ رنگ دارد که قبل از اسلام نیز در آسیای صغیر استفاده می شده است. رنگ سرخ پرچم نشان پیشرفت جمهوری ترکیه و رنگ سفید آن نماد پاکیزگی مردم است. ستاره امپراتوری عثمانی هشت گوشه بود که بعد از فروپاشی امپراتوری عثمانی تبدیل به ستاره پنج گوشه شد.

مذهب

نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال 1924 تصویب شده است, دین رسمی ترکیه را اسلام تعیین نموده است. 98% مردم ترکیه مسلمان هستند و 2% را مسیحیان و کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می دهند. مسلمانان ترکیه بیشتر پیرو مذهب تسنن هستند که از میان آنها حنفی ها بزرگترین گروه به شمار می آیند که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند.

موقعیت جغرافیایی

ترکیه دارای 6 همسایه آسیایی و 2 همسایه اروپایی است. ترکیه در خاور میانه با ایران 499 کیلومتر,  جمهوری آذربایجان 9 کیلومتر, ارمنستان 252 کیلومتر, گرجستان 252 کیلومتر, در جنوب خاور با عراق 352 کیلومتر و سوریه 822 کیلومتر, در شمال باختر با یونان 206 کیلومتر و بلغارستان 240 کیلومتر هم مرز است. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد.دریاهای سیاه و مرمره,اژه و مدیترانه.

برخی از جاذبه های ترکیه را در این لینک مشاهده نمایید.

زبان

ترکی زبان بیشتر مردم ترکیه می باشد همچنین کردی, زازاها, ترکی آذربایجانی در میان گروه های قومی استفاده می شود.

جمعیت

جمعیت ترکیه حدود 76 میلیون نفر است که از این تعداد حدود 75% ترک, 18% کرد و حدود 7% را سایر قوم ها تشکیل می دهند. پر جمعیت ترین شهر های ترکیه عبارتند از: استانبول با 10 میلیون نفر و آدنا با 8/1 میلیون نفر.

واحد پول

لیر واحد پول کشور ترکیه می باشد. واحد کوچکتر لیر, کروش می باشد. هر 100 کروش برابر 1 لیر است.اسکناس های رایج ترکیه شامل 1-5-10-50-100-500 و 1000 لیر می باشد.

اختلاف ساعت تهران و استانبول

اختلاف ساعت تهران با استانبول 01:30 ساعت می باشد. استانبول 01:30 ساعت از تهران عقب تر است به طور مثال اگر الان ساعت در تهران 09:00 صبح باشد  زمان در استانبول 07:30 صبح است.

طول پرواز تهران تا استانبول

طول پرواز مستقیم تهران تا استانبول 3 ساعت است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 11:00 صبح پرواز داشته باشیم ساعت 12:30 ظهر در فرودگاه استانبول فرود خواهیم آمد.

جمهوری ترکیه کشوری است در خاورمیانه و قسمتی از آن در اروپا واقع است با این حال چندی است که در تلاش است به اتحادیه اروپا بپیوندد و هم‌اینک تیم ملی فوتبال این کشور در لیگ اروپا شرکت می‌کند.این کشور دو تکه از شمال‌غربی با بلغارستان، از غرب با یونان، از شمال‌شرقی با گرجستان، از شرق با ارمنستان، آذربایجان و ایران، از جنوب‌شرقی با عراق و سوریه و از جنوب با دریای مدیترانه و به تبع آن با قبرس همسایه است.

ترکیه به نوعی فصل مشترک قاره‌های آسیا و اروپاست و به همین دلیل فرهنگ آن هم تلفیقی از هر دو فرهنگ شرق و غرب کره زمین است.

ترکیه جزو کشورهای توسعه‌یافته رده‌بندی می‌شود و نظام آن جمهوری است. ترکیه در سال ۱۹۲۳ به رهبری مصطفی کمال پاشا (آتاترک) جانشین امپراتوری عثمانی شد.

امپراطوری عثمانی به دلیل شکست در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد.در همین زمان مصطفی کمال پاشا مقاومت ملی را علیه این کشورها طراحی کرد که در نتیجه آن جمهوری ترکیه بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا شد.ترکیه در سال ۱۹۴۶ میلادی عضو سازمان ملل متحد شد و در سال ۱۹۵۲ به ناتو پیوست. این کشور عضو جنبی اتحادیه اروپا است و یکی از اعضای اکو نیز به شمار می‌آید.طرح اصلی پرچم ترکیه ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ است. این طرح مربوط می‌شود به علایمی که امپراتوری‌های ترک سلجوقی و عثمانی به عنوان پرچم استفاده می‌‌کردند.

بهترین تورهای ترکیه را در این لینک مشاهده نمایید.

اقتصاد در ترکیه

اقتصاد در ترکیه ترکیبی از اقتصاد مدرن و سنتی بر پایه کشاورزی است. در حال حاضر 35 درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کارند.اقتصاد ترکیه با سرعت در حال خصوصی‌سازی است با این حال هنوز دولت در بخش‌هایی چون بانک‌داری، حمل‌و‌نقل و ارتباطات دولت نقش اصلی را ایفا می‌کند.تولید ناخالص داخلی این کشور 640.4 میلیارد دلار در سال 2006 میلادی بود. 24.79 میلیون نفر از جمعیت این کشور شاغل هستند. نرخ بیکاری 10.2 درصد است.

20 درصد از مردم این کشور در سال 2002 میلادی زیر خط فقر زندگی می‌کردند و نرخ تورم در این کشور در سال 2006 میلادی 10.5 درصد بود.

تنباکو، کتان، زیتون، جغندر قند و مرکبات مهمترین محصولات کشاورزی این کشور است. مهمترین محصولات صادراتی این کشور پوشاک، مواد غذایی، منسوجات و تجهیزات حمل و نقل است.

شرکای تجاری در صادرات ترکیه را کشورهای آلمان 11.3 درصد، انگلیس 8 درصد، ایتالیا 7.9 درصد، آمریکا 6 درصد، فرانسه 5.4 درصد و اسپانیا 4.4 درصد تشکیل می‌دهد.

مهمترین محصولات وارداتی این کشور ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، سوخت و تجهیزات حمل و نقل است. مهمترین شرکای تجاری ترکیه در واردات روسیه 12.8 درصد، آلمان 10.6 درصد، چین 6.9 درصد، ایتالیا 6.2 درصد، فرانسه 5.2 درصد، آمریکا 4.5 درصد و ایران 4 درصد است.

یکی از مهمترین منابع اقتصادی ترکیه گردشگری است که گردش مالی فراوانی برای این کشور به همراه دارد.

مردم

در کشور ترکیه علاوع بر قوم ترک که 80 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، گروهی از کردها در جنوب شرقی و شرق کشور زندگی می‌کنند که نزدیک به 20 درصد از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند. بقیه جمعیت، گروه‌های ترک‌های آذربایجانی در شمال‌شرق، لازها در شمال، عرب‌ها در جنوب و ارمنی‌ها در استانبول هستند.میانگین سنی مردم این کشور 28.6 سال است و امید به زندگی 72.88 سال. زبان رسمی این کشور ترکی است.99.8 درصد مردم این کشور مسلمان و اغلب سنی هستند. و بقیه مسیحی و یهودی.

ارتباطات

در این کشور 18.987 میلیون خط تلفن ثابت وجود دارد و 43.609 خط تلفن همراه. بر اساس آمارهای سال 2005 میلادی در این سال 635 ایستگاه تلویزیونی در این کشور وجود داشت.

تور ترکیه - تور ترکیه بهار 99 - تور ترکیه خرداد 1400 - تور ترکیه تابستان 1400 - تور ترکیه نوروز 1400

ترکیه

ترکیه

کاپادوکیا ترکیه

کاپادوکیا ترکیه

مساجد ترکیه

مساجد ترکیه