واقع در قاره : آسیا
پایتخت : باکو
واحد پولی : منات
زبان : ترکی آذربایجانی
جمعیت : 9,611,700 نفر
وسعت : 86,600 کیلومتر مربع
آذربایجان - AZERBAIJAN

کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز  و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی واقع شده است. این کشور در کنار دریای خزر است و پایتخت آن شهر باکو است. مهمترین شهر های آذربایجان عبارتند از : باکو-گنجه-شکی-شماخی-زاگاتالا-گاخ-گوبا و خاچماز.

پرچم کشور آذربایجان

پرچم کشور آذربایجان دارای سه نوار افقی به رنگ های آبی نشان میراث ترکی, قرمز نماد پیشرفت و حرکت به سوی دمکراسی و مدرنیته و سبز علامت مدنیت و تاریخ اسلامی است.در قسمت میانی این پرچم هلال ماه و ستاره هشت پر سفید رنگی قرار دارد. 17 نوامبر 1990 این پرچم سه رنگ توسط مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان به عنوان پرچم ملی پذیرفته شد . 9 نوامبر روز پرچم ملی آذربایجان اعلام شده است.

مذهب مردم آذربایجان

دین رسمی و ملی آذربایجان اسلام است اما بنا بر قانون, دین از سیاست جداست.97% مردم جمهوری آذربایجان مسلمان هستند و از بین آنها 83% شیعه, 14% سنی و 3% هم غیر مسلمان هستند.همه ی شیعیان جمهوری آذربایجان دوازده امامی هستند اهل سنت نیز بیشتر حنفی و اندکی حنبلی هستند.

موقعیت جغرافیایی آذربایجان

آذربایجان در جنوب کوه ها قفقاز و شمال رودخانه ارس و در کنار دریای خزر واقع شده است. سه رشته کوه قفقاز بزرگ در شمال, قفقاز کوچک در غرب و کوه های تالش در جنوب این کشور را احاطه کرده است. 40% از مساحت آذربایجان را همین رشته کوه ها تشکیل داده است.بلندترین نقطه آذربایجان قله کوه بازار دوزو با ارتفاع 4466 متر است. این کشور محاط در خشکی است و در پیرامون دریای خزر که یک دریای بسته است واقع شده طول خط ساحلی آن 800 کیلومتر است.جمهوری آذربایجان از شمال با کشور های روسیه و گرجستان, از غرب با جمهوری ارمنستان, از جنوب با ایران و از شرق با دریای خزر هم مرز است. وسعت خاک آذربایجان 86600 کیلومتر مربع است که از این مساحت 9713 کیلومتر مربع را آب ها تشکیل داده اند.

زبان مردم آذربایجان

ترکی آذربایجانی زبان رسمی کشور آذربایجان است. در کنار آن زبان های روسی, ارمنی, لزگی, کردی, تالشی تاتی و فارسی نیز صحبت می شود.از نظر تقسیمات زبانی ترکی آذربایجانی جزئی از دسته ترکی جنوب باختری و یا ترکی اوغوز می باشد.ترکی استانبولی و ترکمنی در گروه ترکی جنوب باختری (اغوز) قرار می گیرند.

جمعیت مردم آذربایجان

جمهوری آذربایجان 9611700 نفر جمعیت دارد که از این تعداد 51% شهر نشین و 49% در روستاها زندگی می کنند.نرخ رشد جمعیت در این کشور 762/0 % است. طبق سر شماری سال 1999 , 90.6% از جمعیت جمهوری آذربایجان را آذربایجانی, 2.2% را لزگی, 1.8% را روس و 1.5% را ارمنی تشکیل می دهند.

اقتصاد کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان تولید کننده مواد کشاورزی مانند غلات, پنبه, توتون, سیب زمینی, میوه ها, سبزی ها و چای می باشد.توسعه کشاورزی مکانیزه در زمان اتحاد جماهیر شوروی در جمهوری آذربایجان مورد تاکید قرار داشت. با وجود زمینه های مساعد کشاورزی, در شرایط کنونی این جمهوری مجبور به واردات 400 میلیون دلار مواد غذایی در سال است. از مهمترین فعالیت های صنعتی جمهوری آذربایجان می توان استخراج نفت خام و گاز طبیعی, تولید فراورده های نفتی, صنایع فلزی, ماشین آلات و ماشین های فلز کاری, استخراج سنگ آهن, تولید سیمان, صنعت مواد غذایی, مواد شیمیایی و پتروشیمی و منسوجات را نام برد. طبق گزارش ژانویه سال 2000 میلادی میزان تولید نا خالص داخلی آذربایجان حدود 5 میلیارد دلار بود که تولیدات کشاورزی 8.18%, تولیدات صنعتی 8.42% و فعالیت های خدماتی 3.38% از آن را تشکیل می داد.

واحد پول آذربایجان

واحد پول جمهوری آذربایجان مانات است. در تاریخ 7 فوریه سال 2005 میلادی با موافقت رئیس جمهور واحد پول و ارزش و شکل پول تغییر کرد که از اول سال 2006 اقتصاد آذربایجان با مانات جدید فعالیت خود را شروع نمود و این اسکناس های جدید با نشان های ملی و فرهنگی جدیدی مزیین گردیده است.این اسکناس ها به صورت 1-5-10-20-50-100-200 و 500 ماناتی و سکه های 1-3-5-10-20 و 50 قپیک می باشند. هر 100 قپیک 1 مانات را تشکیل می دهد. هر دلار آمریکا تقریبا برابر 1.05 مانات است.

اختلاف ساعت تهران و باکو

اختلاف ساعت تهران با باکو 01:30 ساعت می باشد. باکو 01:30 ساعت از تهران عقب تر  است به طور مثال اگر الان ساعت در تهران 09:00 صبح باشد  زمان در باکو 07:30 صبح است.

طول پرواز تهران تا باکو

طول پرواز مستقیم تهران تا باکو 01:30 ساعت است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 10:00 صبح پرواز داشته باشیم ساعت 10:00 صبح در فرودگاه باکو فرود خواهیم آمد.

آذربایجان کشوری زیبا و آرام

آذربایجان کشوری زیبا و آرام

کشور دیدنی آذربایجان

کشور دیدنی آذربایجان

سواحل زیبا آذربایجان

سواحل زیبا آذربایجان