واقع در قاره : اروپا
پایتخت : صوفیه
واحد پولی : لوا
زبان : بلغاری
جمعیت : 7,364,570 نفر
وسعت : 110,912 کیلومتر مربع
بلغارستان - BULGARIA

کشور بلغارستان

کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده, پایتخت آن شهر صوفیه است. این کشور در سال 2004 به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) درآمد و در سال 2005 اتحادیه اروپا, درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت. 1 ژانویه 2007 روز عضویت کشور بلغارستان در اتحادیه اروپاست. جمهوری بلغارستان از جمله کشور های بالکان است که دارای کوه های بی نظیری است, این کشور در گذشته بخشی از امپراطوری عثمانی بوده به همین دلیل فرهنگ آن ترکیبی از فرهنگ ترکی و اروپایست.

پرچم کشور بلغارستان

پرچم بلغارستان شامل سه نوار افقی به رنگ های سفید, سبز و قرمز می باشد. این پرچم برای اولین بار در سال 1879 به رسمیت شناخته شد و به عنوان پرچم غیر نظامی, پرچم استان و نشان غیر نظامی شناخته می شود.

مذهب مردم بلغارستان

آیین بیشتر مردم بلغارستان مسیحیت است حدود 83% از پیروان کلیسای ارتودوکس می باشند و حدود 13% از جمعیت بلغارستان مسلمان می باشند. اندکی هم پیرو آیین یهودی می باشند.

موقعیت جغرافیایی بلغارستان

کشور بلغارستان در شمال با کشور رمانی با 608 کیلومتر مرز مشترک دارد همچنین در غرب با یوگوسلاوی ( صربستان 318 کیلومتر و مقدونیه 148 کیلومتر ) مرز مشترک دارد. در جنوب با کشور یونان 498 کیلومتر و ترکیه 240 کیلومتر هم مرز است. کشور بلغارستان در شرق دریای سیاه قرار دارد. دو رشته کوه مهم بلغارستان را فرا گرفته است یکی رشته کوه های بالکان که شمال و مرکز این کشور را در بر گرفته و دیگری رشته کوه های رودوپ که غرب و جنوب کشور را شامل می شود.بلند ترین نقطه بلغارستان موسالا با 2925 متر ارتفاع است که در غرب بلغارستان واقع شده. شمال کشور بلغارستان تابستان های گرم و زمستان های سردی دارد در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانهای برخوردار است.

زبان مردم بلغارستان

بلغاری, زبان رسمی کشور بلغارستان است اگر چه جوانان بلغاری امروزه صحبت کردن به انگلیسی را ترجیح می دهند. زبان بلغاری زبان هندواروپایی و از شاخه اسلاوی جنوبی است که نزدیکترین به آن زبان مقدونی است. در زبان بلغاری کهن و معاصر صدها واژه فارسی وجود دارد که در مکالمات روزمره به کار می رود.

جمعیت مردم بلغارستان

جمعیت کشور بلغارستان در حدود 7364570 میلیون نفر است. که هر ساله 1% از آن کاسته می شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد.امید به زندگی در این کشور 57/72 سال است.83% جمعیت بلغارستان را بلغارها و 10% را ترک ها و کولی ها تشکیل می دهند.

اقتصاد کشور بلغارستان

بلغارستان با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی دیگر, اقتصادی استوار بر کشاورزی دارد. فراورده های عمده شامل غلات ( گندم, ذرت, جو) و میوه ( انگور ) و به طور فزاینده ای تنباکو است. تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و شراب سازی و تنباکو را تشکیل می دهد. نیروگاه هسته ای دو هزار مگاواتی کازلودی بیش از 35% برق بلغارستان را تامین می کند و افزایش طول عمر دو راکتور هزار مگاواتی این نیروگاه تا بیش از 20 سال به یکی از اولویت های دولت بلغارستان تبدیل شده است.

واحد پول بلغارستان

لوا واحد پول بلغارستان است هر لوا معادل 553 تومان ایران است. استوتینکی واحد جزء لوا می باشد, هر 100 استوتینکی برابر 1 لوا است.اسکناس های رایج بلغارستان 2-5-10-20-50 و 100 لوا می باشند همچنین سکه های آن 1-2-5-20 و 50 استوتینکی و سکه 1 لوا است. وارد و خارج کردن پول بلغاری به این کشور ممنوع است.

اختلاف ساعت تهران و وارنا

اختلاف ساعت تهران با وارنا 01:30 ساعت می باشد.وارنا 01:30 ساعت از تهران عقب تر  است به طور مثال اگر الان ساعت در تهران 09:00 صبح باشد  زمان در وارنا 07:30 صبح است.

طول پرواز تهران تا وارنا

طول پرواز مستقیم تهران تا وارنا 03:20 است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 10:00 صبح پرواز داشته باشیم ساعت 11:50 صبح در فرودگاه بلغارستان ( وارنا ) فرود خواهیم آمد.

سواحل زیبا و آرام بلغارستان

سواحل زیبا و آرام بلغارستان

شهر زیبای بلغارستان

شهر زیبای بلغارستان

بلغارستان سرزمین ماسه های طلایی

بلغارستان سرزمین ماسه های طلایی