واقع در قاره : اوراسیا
پایتخت : مسکو
واحد پولی : روبل
زبان : روسی
جمعیت : 143,700,000 نفر
وسعت : 17,075,400 کیلومتر مربع
روسیه - RUSSIA

کشور روسیه

کشور روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی, و نیز با دریای خزر, دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه همچنین با چهارده کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد.مهمترین شهرهای کشور روسیه, مسکو و سنت پترزبورگ می باشند. کشور روسیه دارای 21 جمهوری خود مختار, 49 استان, 6 خطه و دو شهر خودمختار ( مسکو و سنت پترزبورگ ) می باشد.

پرچم کشور روسیه

پرچم روسیه در سال 1991 همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و استقلال جمهوری فدراتیو روسیه تصویب شد. این پرچم سه رنگ افقی سفید, آبی و قرمز دارد. رنگ های پرچم روسیه به صورت ذیل تفسیر می شوند:

سفید: نماد آینده روشن ( رنگ روشن نماد روشنی و جایگاه آن در بالای دو رنگ دیگر به معنی آینده )

آبی: نماد حال ابری ( جایگاه آن به عنوان زمان حال, در میان گذشته و آینده )

قرمز: نشان گذشته خونین ( در قسمت پایین, نشانگر گذشته )

مذهب مردم روسیه

دین بیشتر مردم روسیه مسیحیت است اما ادیان اسلام, یهود و بودایی نیز دارای طرفداران زیادی هستند.به طوری که اسلام دین دوم در روسیه شناخته شده است. در سال 1997 قانونی در مورد ادیان در مجلس روسیه به تصویب رسید که بر اساس آن تنها ادیانی در روسیه اجازه فعالیت دارند که حداقل پانزده سال در فدراسیون روسیه, پایه گذاری شده باشند.کلیسای ارتدوکس روسیه, اسلام, بودایی و یهودی و بعضی شاخه های مذهب مسیحی با این قانون مطابقت داشتند. در سال 1998 اعلام شد, کارگران بیگانه ای که دارای مذهب غیر قانونی هستند فقط می توانند حداکثر به مدت سه ماه در روسیه اقامت نمایند.

موقعیت جغرافیایی روسیه

کشور روسیه با مساحت 17.075.400 کیلومتر مربع, پهناورترین کشور جهان است. بلند ترین نقطه روسیه قله البروس با ارتفاع 6425 متر در شمال قفقاز در جمهوری آستیای شمالی و نزدیکی مرز گرجستان است این قله بلندترین نقطه اروپا نیز محسوب می شود. آب و هوای روسیه بیشتر قاره ای خشک همراه با زمستان های سرد است.

کشور روسیه در جنوب خاور آسیا با کشورهای کره شمالی, چین, مغولستان و قزاقستان همسایه است همچنین در جنوب باختر قفقاز با جمهوری آذربایجان و گرجستان و در باختر اروپا با اوکراین, بلاروس, لتونی, استونی, فنلاند و نروژ و در بخش جدامانده کالینینگراد با کشورهای لیتوانی و لهستان همسایه است.

زبان مردم روسیه

زبان روسی زبان رسمی کشور روسیه است. علاوه بر زبان روسی 27 زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد که عبارتند از : پلاودیتش-آواری-آسی-آینو-وپس-بوریاتی-باشقیری-تاتاری-تاتاری کریمه-ترکمنی-چوواشی-قالمیق-قرقیزی-قزاقی-کارلیایی-گرجی-ماری-مغولی-یاکوتی-اسکیمو-دیرین سیبری-سامی-سیبری.

جمعیت مردم روسیه

روسیه با جمعیتی حدود 143 میلیون نفر هشتمین کشور پر جمعیت جهان است. 79.8% از مردم آن روس, 8.3% تاتار, 2% اوکراینی, 2.1% بشکیر و 2.13% بقیه اقوام هستند. امید به زندگی در این کشور 65/87 سال است.کشور روسیه بیشترین درصد فارغالتحصیلان دانشگاهی را در میان کشورهای اروپایی دارد.

اقتصاد کشور روسیه

بیشترین صادرات روسیه را نفت و محصولات آن, گاز, چوب, مواد شیمیایی و تسلیحات نظامی تشکیل می دهد. همچنین ابزار آلات و تجهیزات, کالاهای مصرفی, دارو, گوشت و شکر از جمله واردات روسیه است.

واحد پول روسیه

روبل واحد رسمی پول روسیه است و هر روبل برابر 100 کوپک ( جزء کوچک روبل ) می باشد. با این که در بیشتر مکان ها قیمت بر اساس دلار و یورو نمایش داده می شود ولی خرید در هتل ها و رستوران ها و فروشگاه ها فقط با روبل امکان پذیر است. در حال حاضر هر دلار آمریکا برابر 35 روبل است. اسکناس های رایج روسیه 10-50-100-500-1000 و 5000 روبل است همچنین سکه های آن 1-5-10-50 کوپک و 1-2-5-10 روبل است.

اختلاف ساعت تهران و مسکو

اختلاف ساعت تهران با مسکو 01:30 ساعت می باشد. مسکو 01:30 ساعت از تهران عقب تر  است به طور مثال اگر الان ساعت در تهران 09:00 صبح باشد  زمان در مسکو 07:30 صبح است.

طول پرواز تهران تا مسکو

طول پرواز مستقیم تهران تا مسکو 03:30 ساعت است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 10:00 صبح پرواز داشته باشیم ساعت 12:00 ظهر در فرودگاه مسکو فرود خواهیم آمد.

کشور زیبای روسیه

کشور زیبای روسیه

مناظر دیدنی روسیه

مناظر دیدنی روسیه

روسیه

روسیه