واقع در قاره : آسیا
پایتخت : پکن
واحد پولی : یوان
زبان : چینی
جمعیت : 1,390,089,310 نفر
وسعت : 9,596,000 کیلومتر مربع
چین - CHINA

چین

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین کشوری است که در شرق قاره آسیا قرار گرفته است.کشور چین با جمعیت 1.3 میلیارد نفر پرجمعیت ترین کشور دنیاست. این کشور توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک حزبی اداره می شود.این حزب بر 22 استان, 5 منطقه  خود مختار, 4 شهر با مدیریت مستقیم ( پکن-تیانجین-شانگهای و چونگ کینگ ) و 2 منطقه اداری ویژه بسیار خود مختار هنگ کنگ و ماکائو حکومت می کند. پکن پایتخت کشور چین است. چین با وسعت 9.6 میلیون کیلومتر مربع سومین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی ( بدون احتساب آب های داخلی ) است.

پرچم کشور چین

این پرچم دارای رنگ زمینه ای قرمز است در بالای این پرچم سمت چپ یک ستاره بزرگ و چند ستاره کوچک وجود دارد. رنگ قرمز در پرچم نشان انقلاب کمونیستی است, ستاره طلایی بزرگ نماد قدرت اول کشور و ستاره های کوچک به معنی طبقات پایین تر جامعه است.

مذهب مردم چین

سه آیین بودا, دائو و کنفسیوس به عنوان مهمترین ادیان تاریخی چین به شمار می آید, که بیشترین پیروان را در میان مردم چینی دارد.آیین بودایی از هند و آسیای مرکزی به چین راه یافت.آیین دائو برگرفته از تعلیمات دو حکیم به نام ( لائوتزو ) و ( چوانگتزو ) است که به ترتیب در قرن های ششم و چهارم قبل از میلاد وی زیستند.آیین کنفسیوس همان تعلیمات کنفسیوس, فیلسوف و حکیم نامدار چین است.اسلام که در سال 651 میلادی توسط عثمان به دربار امپراطور تانگ وارد شد.علاوه بر ادیان فوق مسیحیت-زرتشتی-مانوبت و یهودیت نیز در چین به مراتب کمتر رواج داشته است.

موقعیت جغرافیایی چین

این سرزمین پهن پیکر در منطقه شرق آسیا قرار دارد و مساحت آن 9596960 کیلومتر مربع است این کشور سومین کشور وسیع دنیا پس از روسیه و کاناداست.سرزمین چین از مرکز رود خه لونگ جیانگ در شمال دهکده موهه واقع در شمال چین آغاز و به جزیره دنگ مو آن شا در جنوب جزایر نان شا در جنوب چین امتداد می یابد.از شمال تا جنوب چین 5500 کیلومتر فاصله دارد. کشور چین با کشور های کره شمالی-مغولستان-روسیه-قزاقستان-قرقیزستان-تاجیکستان-افغانستان-پاکستان-هند-نپال-برمه-بوتان-لائوس و ویتنام دارای مرز مشترک خاکی و با  کره جنوبی-ژاپن-فیلیپین-برونئی-مالزی و اندونزی دارای مرز آبی می باشد.

زبان مردم چین

زبان چینی ماندارین یا پوتونگ خوا زبان رسمی و عمده مردم کشور چین است. دیگر زبان های چینی عبارتند از : کانتونی-وو-که جیا-مین دونگ-جین یو-پوشیان-خویی جو-مین جونگ-گن-شیانگ-مین بی و مین نن.

زبان چینی با 1.700.000.000 نفر گوینده, پرشمارترین زبان دنیا به شمار می رود.

جمعیت مردم چین

کشور چین با 1.38 میلیارد نفر پرجمعیت ترین کشور جهان است. تقریبا 18.8 % از جمعیت جهان در کشور چین زندگی می کنند.

اقتصاد کشور چین

بر اساس برابری قدرت خرید, چین دارای دومین اقتصاد بزرگ جهان است. چین سهم عظیمی در اقتصاد جهانی دارد. بیش از 50% مردم چین کشاورزند. صنعتگران 24% و کارمندان و بازرگانان 26% نیروی کار فعال این کشور را تشکیل می دهند. با این وجود میلیون ها نفر هنوز در فقر شدید زندگی می کنند و مشکلات زیر بنایی نیز در چین ادامه دارد. صنایع اصلی چین شامل آهن و استیل, زغال سنگ, ماشین آلات, نفت و پتروشیمی, اسباب بازی, کفش و لوازم الکترونیکی است. فراورده های اصلی کشاورزی نیز شامل برنج, گندم, سیب زمینی, ذرت, بادام زمینی, چای, ارزن, کتان, جو, خوک و ماهی است.

واحد پول چین

ژنمی یا یوان واحد پول چین است که توسط بانک مرکزی چین که به آن بانک خلق چین می گویند منتشر می شود. یوان به اجزای کوچکتر به نام جیائو و فن تقسیم می شود. هر یوان برابر ده جیائو است و هر جیائو معادل ده فن است.اسکناس های یوان شامل 1-2-5-10-50 و 100 است.اسکناس های جیائو نیز شامل 1-2 و 5 جیائو است.

اختلاف ساعت تهران و پکن

اختلاف ساعت تهران با پکن 04:30 ساعت می باشد. پکن 04:30 ساعت از تهران جلوتر است به طور مثال اگر الان ساعت در تهران 06:00 صبح باشد  زمان در پکن 10:30 صبح است.

طول پرواز تهران تا پکن

طول پرواز مستقیم تهران تا پکن حدود 7 ساعت است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 09:00 صبح پرواز داشته باشیم ساعت 08:30 شب در فرودگاه پکن فرود خواهیم آمد.

کشور محبوب و دیدنی چین

کشور محبوب و دیدنی چین

مناظر استثنای چین

مناظر استثنای چین

چین یکی از دیدنیترین کشورهای جهان

چین یکی از دیدنیترین کشورهای جهان