بدروم

بدروم شهری است در ترکیه در شبه جزایر بدروم که از خطوط ساحلی جنوب غربی ترکیه تا دریای اژه کشیده شده است .این شهر دو خلیج همتا با تصویری از قلعه بدروم را به نمایش می گذارد .این دژ نظامی مربوط به قرون وسطی به طور عمده از سنگ های مقبره بزرگ در شهر هالیکارناسوس که یکی از هفت عجایب جهان می باشد ساخته شده و در قرن چهارم قبل ازمیلادی تکمیل شده است.شهر بدروم همچنین دروازه ای است به نزدیکی سواحل شهری و سایر تفرجگاه ها .این شهر در واقع مقر باستانی شهر هالیکارناسوس می باشد.متاسفانه مقبره باستانی براثر زلزله در سال های میانی نابوده شده است اما بعضی از قسمت های به جا مانده از ان در موزه بریتانیایی لندن قابل مشاiده است.

جمعیت درون شهری بدروم در سال 2012 در حدود 35 هزار 795 نفر گزارش شده است که به همراه جمعیت نواحی اطراف و روستاها که چیزی در حدود 100 هزارو 522 نفر می باشند جمعیتی در حدود 136 هزار و317 نفر را شامل می شود.

درون قلعه بدروم در زیر آب ,موزه باستان شناسی قرار گرفته که نمایانگر مجموعه ای از کشتی های شکسته و سایر مصنوعات مربوط به روزگار باستان می باشد.

بدروم شهری است پر از جاذبه که نیمی از این زیبایی به دلیل تضاد ایجاد شده بین اثار باستانی شهر و زمین های بازی برای مردم ثروتمند شهر و سایر جاذبه های مدرن برای تور بدروم و توریست ها می باشد.همچنین این  شهرمرکز صنعتی وتوریستی کشور ترکیه بوده و دارای بیشترین روستا ها و شهرک هایی می باشد که در لبه های ساحلی قرار دارند.تقریبا تا دهه ی 1970 ای شهر روستایی مخصوص ماهیگیری و صید بوده است و هنگامی که تعدادی از روشنفکران ترکیه درباره آن نوشتند تغییر کرده و تبدیل به بدروم امروزی شد.یکی از تاثیرگذار ترین این افراد Cevat Sekir  که یک ماهیگیر هالیکارناسوس بوده است بود. وی تحصیل کرده آکسفورد ترک بوده و زمان خود را وقف نوشتن و کاشتن تعداد زیادی درخت و گیاه که چشم انداز شهر را شکل داد کرد.همچنین بعدها با رشد این شهر بدروم به عنوان مقصد و مکان کشتیرانی رشد کرده و با اب و هوایی گرم دلچسب و نه مرطوب تور بدرومی زیادی را به خود جذب کرده است. نیمه شرقی شهر دارای سواحل باریک اما چشمگیری بوده که در چند سال اخیر ایجاد شده اند .نیمه دیگر شهر که قسمت غربی ان می باشد عمدتا در نزدیکی سواحل و کلاب های دریایی می باشد.زندگی دراین نیمه شهر کمی ملایم تر و جدی تر با مغازه هایی که فروش انها به طور عمده قایق, روغن زیتون و شراب مرغوب  می باشد است .

بدروم دارای تعداد قابل توجهی فروشگاه ,مغازه و رستوران ⟨از کافه های دنج کوچک گرفته تا رستوران های بزرگ و همه شناس ترک ⟩می باشد.همچنین می توان به رویدادها و مراسمات فرهنگی این شهر از جمله جشنواره رقص ورزشی و باله در ماه August , کنسرت های فراوان موزیک پاپ در قلعه ها یا آمفی تاترهای شهرکه درقدمتی 2000 ساله داشته و در چند سال اخیر تعمیر شده اند اشاره کرد.

برای مشاهده تور بدروم اینجا کلیک نمایید.

 آب و هوای بدروم

در طول فصول زمستانی و بهاری که ماه های November و April را شامل می شود اب و هوای شهر بدروم به طور کلی بسیار دلچسب با دوره های بارندگی سنگین می باشد و معمولا در ماه  November  رخ می دهد و مدتی بعد از سال جدید و در اواخر ماه های April  و March نیز شاهد بارندگی های مقطعی می باشیم . ماه February  در این شهر را می توان از ماه های محبوبی دانست با شب هایی نه چندان سرد بلکه خنک و دلچسب با طراوات و گل های درخت بادام در سرتاسر شهر.ماه تابستان تقریبا بعد ازماه April از راه می رسد و تاسرحد ممکن هوا گرم می شود یعنی چیزی در حدود 40 درجه سانتی گراد و آسمانی آفتابی بدون شانس بارندگی را شامل می شود.

فعالیت ها

درطول فصول ابتدایی سال سواحل کشیده شده بین قلعه و هالیکارناسوس مناسب ترین مکان برای شنا می باشد زیرا نواحی جدا شده و از ورود قایق به این نواحی جلوگیری می شود همچنین سواحل و آب به طور روزانه توسط رستوران های منطقه ای و شهرداری تمیز و پاکسازی می شود.بدروم در این موقع از سال مناسب ترین مکان برای افرادی است که علاقه مند به افتاب گرفتن می باشند زیرا تعدادی از سواحل دارای شنهای شن های واقعی بوده درحالی بیشتر سواحل بدروم دارای سنگریزه هستند.

به علاوه بدروم دارای حمام های خوبی است که به عنوان وان ترکی نیز شناخته می شوند و دارای تجهیزات کاملی نیز هستند.از دیگر تفریحات این شهر می توان به وان گلی اشاره کرد  که در پایین رودخانه قرار داشته و پس غلتیدن در ان می توانید خود را به راحتی در اب تمیز حمام کنید.

لازم به ذکر است که در قرن بیستم بیشترین منبع اقتصادیی شهر از طریق ماهیگیری چه به صورت تفریحی و یا به صورت فعالیت اصلی تامین می شده است که بعدها فعالیت هایی از جمله غواصی نیز به این منابع اضافه گردید.

برای مشاهده دیدنیهای بدروم اینجا کلیک نمایید.

غذا

بیشتر رستوران های شیک و مدرن بدروم در محیط های خوب که توسط درختان خرما و موز احاطه شده اند قرار گرفته است .همچنین تعدادی از رستوران های خانگی سنگی غذاهای متنوع ترکی و طعم و مزه های جهانی ,غذاهای دریایی و سایر مزه های ترکی را در اختیار افراد و سایر توریست هایی که با تور بدروم سفر کرده اند قرار می دهد. سایر رستوران ها و کافه های محلی این شهر بسیار دنج و راحت با محیطی ارام بوده که اغلب با یک موزیک کلاسیک و ملایم محلی پذیرای افراد می باشد.

حمل و نقل

در داخل بدروم هیچ فرودگاهی وجود ندارد اما دوتااز خطوط هوایی که اماده خدمات رسانی به این شهر می باشند عبارتند از: یکی از ان ها فرودگاه ها Milas  بدروم واقع در 36 کیلومتری شمال شرق شهر با هردو پرواز داخلی و خارجی و دیگری فرودگاه بین المللی جزیره Kos در فاصله 70 کیلومتری جنوب غربی واقع در Andimachia یونان بوده و از طریق قایق از بدروم در طول 20 کیلومتری دریای اژه قابل دسترسی می باشد.

برای مشاهده هتلهای تور بدروم اینجا کلیک نمایید.

 

آسمان پاک بدروم

آسمان پاک بدروم

مناظر استثنای بدروم

مناظر استثنای بدروم

شهر زیبای بدروم

شهر زیبای بدروم